× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł

List Motywacyjny Wzór
Profesjonalny
szablon listu motywacyjnego

W rekrutacji na dane stanowisko najważniejsze jest CV – to jasne. W nim znajduje się najwięcej ważnych, z punktu widzenia pracodawcy, informacji o przyszłym kandydacie na dane stanowisko. Nie mniej ważny jest jednak list motywacyjny, który może ostatecznie przechylić szalę na twoją stronę. Niestety, nie wszyscy wiedzą dokładnie jak skonstruować taki list motywacyjny, który zainteresuje HR-owca i pracodawcę, a także nie wzbudzi niesmaku. „Rozjechany” dokument, te same formułki, wszystko przepisane z Internetu „byle by było”. Zupełnie nie tędy droga. Dowiedz się jak napisać list motywacyjny i zdobądź pracę szybciej.

List motywacyjny – przydatne zwroty

Nie pozwalaj sobie na kopiowanie z Internetu utartych, wyświechtanych wręcz, tekstów, których każdy używa w swoim liście motywacyjnym. Mowa tutaj oczywiście o takich zwrotach jak
„W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie, które znalazłem na XYZ...”.
A przecież można zrobić to lepiej i ciekawiej, żeby pracodawca naprawdę miał chęć to przeczytać. Musisz jak najlepiej przekonać wszystkich, do których kierujesz list, że to TY, a nie ktoś inny, nadajesz się na to stanowisko. We wstępie wykaż więc, że masz odpowiednie predyspozycje do zajęcia danego miejsca, że masz przynajmniej 3 ważne cechy, które przydadzą się w zespole. Albo że mocno utożsamiasz się z ideami firmy. Albo że to twoja pasja.
„Drodzy Państwo, mam przynajmniej 3 cechy, które na stanowisku XYZ doskonale się sprawdzą. Pomogą w X, a także Z. Jestem osobą, której Państwo potrzebują.”
„Idea Państwa firmy i wartości, jakie Państwo wyznają, są bardzo zbieżne z moimi. Dlatego chcę...”
„Moją pasją jest XYZ, więc mógłbym to u Państwa realizować. Oznacza to większą motywację do działania i zdecydowanie lepsze wyniki, co jest zapewne najważniejsze dla Państwa”.
Możesz także pozwolić sobie na przedstawienie swoich najważniejszych osiągnięć w związku z poprzednią pracą. Że udało ci się dopiąć samodzielnie naprawdę wielki kontrakt, że coś usprawniłeś co wpłynęło na pracę całego zespołu, że wyszedłeś obronną ręką dla całej firmy z trudniej sytuacji, że zwiększyłeś obroty o ponad 100%. Pokaż po prostu, że naprawdę należy ci się ta praca. Język korzyści to coś, co zawsze przemawia do rekruterów i pracodawców.

Druga sprawa to układ i wygląd listu motywacyjnego

Od razu mówię – możesz skorzystać z gotowych wzorów lub szablonów listu motywacyjnego. Nie każdy jest przecież grafikiem, więc nie każdy zadba o to, żeby list motywacyjny był oryginalny, żeby nie było drugiego takiego. Możesz więc poprosić kogoś o pomoc, albo tak jak mówiliśmy – skorzystać z szablonów listu.
Pamiętaj, żeby twój list motywacyjny był spójny z CV i żeby również na nim znalazły się twoje dane kontaktowe.
I teraz to, co jest najważniejsze – zapisz swój list motywacyjny w PDF. Dzięki temu otworzy się na niemalże każdym komputerze i będzie wyglądał dokładnie tak, jak wyglądał na twoim komputerze. Masz więc pewność, że nic cię nie zaskoczy. Jeśli pracodawcy nie otworzy się plik, albo kompletnie się rozjedzie to niestety nic z tego nie będzie. Brutalne, ale prawdziwe.

Jeśli chcesz się wyróżnić na tle innych kandydatów – zakończ list motywacyjny w jakiś fajny sposób. Na przykład powiedz, że widziałeś, że nad czymś pracują i masz pewien pomysł jak można to zrobić i że chętnie podzielisz się nim… na rozmowie rekrutacyjnej. To zapewni ci spotkanie, uwierz. Zaintrygujesz ich i na pewno będą chcieli cię wysłuchać.

Nie wiesz jak stworzyć list motywacyjny? Skorzystaj z gotowych szablonów i wzorów, które znajdziesz na stronie.